VAKBN, Vakıfbank 4Ç2019 Mali Tablo Analizi

Bankaların ve borsaya kote şirketlerin 4Ç2019 verileri açıklanmaya başladı. Vakıfbank VAKBN 4Ç2019 mali tablolar analizinde önemli analizler elde edildi. Şirketin önümüzdeki dönemde karlılığı ve kredi hacmi hakkında önemli bilgilere yer verildi.

VAKBN, Vakıfbank 4Ç2019 Mali Tablo Analizi
17 Şubat 2020 - 09:47 - Güncelleme: 17 Şubat 2020 - 09:54

Gerçekleşen ve Tahminler Vakıfbank tahminlerin yaklaşık %25 üzerinde bir son çeyrek karı açıkladı. Söz konusu kar rakamı, piyasa beklentisi olan TL 1,026 mn ve bizim tahminimiz olan TL 1,092 mn’un üzerinde gerçekleşti. Açıklanan kar rakamı çeyreklik bazda %154 artarken yıllık karın ise son çeyrekteki güçlü performansa rağmen %32 gerilediği görülüyor. Bankanın yıllıklandırılmış çeyrekteki öz kaynak karlılık oranı bir önceki seviyesi olan %7 den %16’ya yükselmiş durumda. Tahminimiz ve gerçekleşen net rakamı arasındaki fark, beklenenden daha düşük açıklanmış olan karşılık giderleri, daha düşük gerçekleşen swap maliyetleri ve beklentilerden daha iyi gelen marjlar olarak gösterilebilir. Bankanın swap fonlamasına göre son çeyrekte düzeltilmiş net faiz marjı 150 baz puan artarak %4.2 ye ulaştı. Vakıfbank’ın takip oranı son üç ayda 70 baz puan yükselmesine rağmen, gerçekleşen net kredi risk maliyeti beklentilerin altında kaldı. Bunda kuvvetli seyreden tahsilat performansının önemli rolü bulunuyor.


Net ücret ve komisyon gelirleri düzenleme ve güçlü baz etkisiyle çeyrekte gerilerken, tüm yıl için olan artış bankanın bütçe hedefinin yaklaşık üç katı düzeyinde bulunuyor. Vakıfbank yönetimi kuvvetlenecek marjlar ve daha düşük karşılık giderlerinin etkisiyle bankanın öz kaynak karlılığının 2020’de %9’dan %14’e yükselmesini öngörüyor.

Son Çeyrekte Öne Çıkanlar

TL Krediler çeyrekte %6 artış gösterirken bunda TL kredilerin ve daha detayında ihtiyaç ve konut kredilerinin sürüklediği perakende kredilerin etkili olduğunu görüyoruz. Aynı dönemde döviz kredileri dolar bazında gerilemeye devam etti. Son çeyrekte 260 baz puan civarı kuvvetlenen TL kredi spredleri ve düşen swap fonlama maliyetleri nedeniyle swaplara göre düzeltilmiş marjların son çeyrekte 150 baz puan civarı kuvvetlendiği gözlendi.

TÜFEX getirilirenidk çeyrekteki gerilemeye rağmen marjdaki bu sıçrama bankanın gelir yapısının TL fonlama maliyetine düşüşüne son derece olumlu tepki verdiğini ortaya koyuyor. Vakıfbank yeni yılda da swaplara göre düzeltilmiş marjlardaki genişlemenin devam etmesini ve 2019 ortalamalarına göre yaklaşık 50 baz puan artmasını öngörüyor.
Ücret ve komisyon gelirlerindeki artış şu ana kadar ki en güçlü performans.
Net ücret ve komisyon gelirleri yıllık bazda %74 artış gösterdi. Son çeyrekte baz ve düzenlemelerin etkisiyle %4.5 gerileyen ücret ve komisyon gelirleri, 2019’un tümünde kuvvetli kredi büyümesi ve bankanın daha önce komisyon almadığı bazı alanlardan komisyon geliri elde etmeye başlamasıyla güçlü biçimde toplam gelirler içindeki payını arttırdı. 2020 yılında yeni gelen düzenlemelerin etkisi ve 2019’un çok güçlü bir yıl olması sebebiyle komisyon gelirlerinin düşük tek hanede gerilemesi bekleniyor.

Takip oranı beklendiği gibi arttı ama tahsilatlar güçlü seyrediyor.
Vakıfbank’ın takip oranı bir önceki çeyrek düzeyi olan %5.2’den, %5.9’a yükseldi. Takibe yeni girişlerin ana nedeni BDDK’nın bankalara sene sonuna kadar TL46 milyarlık krediyi takip olarak sınıflandırma zorunluluğu getirmesi olarak karşımıza çıkıyor. Takibe atılan yeni kredilerin miktarı TL 2.9 milyar olurken bu seviye bir önceki çeyrekte TL 1.9 milyar düzeyindeydi.

Bankanın son çeyrekteki karşılık/kredi oranı 264 baz puan olurken tüm yıl için ise 190 baz puan oalrak gerçekleşti. Yönetimin özellikle üçüncü grup için karşılık oranını yüksek tutma isteği bir miktar kredi risk maliyetini yükseltirken gelecekteki karşılıklar üzerindeki baskıyı da azaltmış oldu. Banka yeni yılda takip oranının %6.5 ile %7 arasında gerçekleşeceğini tahmin ederken karşılık/kredi oranı ise 2019 ortalamalarına göre bir miktar düşerek karlılığın artışındaki en önemli faktörlerden biri olacak.

Değerleme üzerindeki etki ve görünüm

Vakıfbank’ın beklentilerden daha iyi gelen son çeyrek karına piyasaların olumlu tepki vereceğini düşünüyoruz. Banka, 2020 yılında TL kredilerde daha güçlü olmak üzere ortalama %15 kredi büyümesi ve yine bu oranlarda mevduat genişlemesi öngörüyor. Net faiz marjının 50 baz puan artması beklenirken bunda düşen TL fonlama ve swap maliyetleri yanında sürmesi beklenen kredi büyümesinin de rolü var. Faaliyet giderleri enflasyon oranında artması beklenirken, ücret ve komisyon gelirlerinde hafif daralma öngörülüyor. Özellikle marj genişlemesi ve karşılık giderlerinde tahmin edilen yavaşlama ile bankanın 2020 öz kaynak karlılık oranının %9’dan %14’e yükselmesi öngörülüyor.

İş Yatırım
İş Yatırım VAKBN VAkıfbank 4Ç2019 Mali Tablolar Analizi Orjinal Bültenine Buradan Ulaşabilirsiniz

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum