Tüm Yönleriyle Tank Palet Fabrikası Mevzusu

Siyaset ve ekonomi gündeminin başında gelen konu, Tank Palet Fabrikası'nın Katar ortaklı yapıya 25 yıllığına kiraya verilmesi var. Vatandaşa konu hakkında detaylı bir bilgiye sahip değil. Pek nedir bu Tank Palet Fabrikası devir meselesi? Ortaklar kimler? Ethem Sancak kim? İşte tüm detaylarıyla Tank Palet Fabrikası Mevzusu.

Tüm Yönleriyle Tank Palet Fabrikası Mevzusu
25 Aralık 2019 - 15:02

Tüm Yönleriyle Tank Palet Mevzusu,
Son yılların en büyük tartışmalarından birisi Tank Palet Fabrikası oldu. Yerli ve milli tank üretimi açısından Türkiye’nin yaptığı en büyük adımlardan birisi olan “yerli tank” üretimi başlamadan bir çok tartışmayı da beraberinde getirdi.


CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Tank Palet Fabrikası’nı 50 milyon dolara satıyorlar açıklamasıyla farklı bir tartışma konusu olan olay vatandaşında aklında soru işaretleri bıraktı. Peki gerçekten Tank Palet Fabrikası Katarlılara satılıyor mu? Tank Palet Fabrikası neden kendi başına tank üretimi yapamıyor? İşte tüm yönleriyle Tank Palet Fabrikası süreci.

Tank Palet Fabrikası Süreci,
1974 yılında ABD ambargosu üzerine kurulan bir fabrika olan Tank Palet Fabrikası yeni dönemde cumhurbaşkanı kararnamesiyle asgari 50 milyon lira yatırım ile Katarlılara 25 yıllığına kiraya verileceğini açıklamasıyla ortaya çıktı.


Tank Palet Fabrikasının BMC’ye ihale edilme süreci nasıl işledi?
TMSF 953 milyon liraya satışını istedi ancak. İlk satışta talipli çıkmadı ve sonraki satışta BMC’nin fiyatı 750 milyon liraya düştü. Ethem Sancak bu kez 751 milyon lira teklif vererek BMC’yi satın aldı. AKP MKYK üyesi Sancak Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşerek maliyetlerin yükseldiği gerekçesiyle, BMC’nin yüzde 25’lik kısmını Rize Güneysu’lu iş adamı ve  Öztreyler’in sahibi Talip Öztürk’ü satılmasını teklif etti ve Erdoğan bunu kabul etti. Televizyon programlarında açıkladığı üzere. Ardından BMC’nin yüzde 49,9’unu Katarlılara 300 milyon dolar satılmasını kabul ettirdi. Böylelikle Ethem sancak toplam 200 milyon dolara mal ettiği BMC’nin yüzde 75’ni 400 milyon dolara liraya satmış oldu.
BMC hazır müşterileri de aynı zamanda yeni yönetime geçmiş oldu ve üretime devam ediyor. TSK’nın ihtiyaçları doğrultusunda, Sakaraya Karasu’da 2 milyon 200 bin metre kare alan BMC’ye tahsis ediliyor. BMC aynı zamanda Otokar’ın prototipini ürettiği Altay tankların üretimine talip oldu. Savunma Sanayi Başkanlığı sonrası Altay tankı için çıktığı ihalede Otokar’ın teklifini yüksek buldu ve önceki ihaleyi iptal etti. Nisan 2018 yılında yapılan yeni ihalede BMC ihaleyi aldı.
BMC ihale sözleşmesi imzaladıktan sonra 2018’de Cumhurbaşkanlığı kararı ile 1,4 milyar lira ile teşvik aldı ve Tank Palet Zırhlı araç üretimi için kurumlar vergisi muafiyeti, yatırım indirimi, asgari ücret teşvikleri, sigorta teşvikleri ve enerji desteği indirimi alıyor.

Karasu tesislerinin 4 yıl süren bir çalışma sonrasında üretime hazır hale gelmesi gündeme gelince, TSK’nın acil istediği 250 tank siparişi yetişmeyeceğinden Ethem Sancak sorunu iletiyor. Tank Palet Fabrikası 25 yıllığına kiraya verilmesi burada gündeme geliyor ve TSK’nın istediği 250 tank siparişinin burada üretilmesi tartışılıyor. TSK mayıs 2020 yılında istediği tankların üretilmesi mümkün olmadığı ve TSK envanterine 17 yıl içerisinde bin adet yerli ve milli tank katılması programı çerçevesinde Tank Palet Fabrikası’nın üretilmesine karar veriliyor.
Almanya’nın Türkiye karşıtı yaptırımları içerisinde tank motoru satmama uygulaması “acil eylem planı” gerektirdiğinden Tank Palet Fabrikası’nın hızlı bir şekilde üretime geçmesi gerekiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan 481 sayılı kararnamesi ile ilk başta özelleştirme ancak sonrasında özeleştirme ibaresi kaldırılarak Tank Palet Fabrikası’nın 50 milyon liralık modernizasyon yatırımı ile tank üretebilir bir fabrika haline getirilmesi için çalışmalar başlıyor.

Cumhurbaşkanı Danışmanları Yanlış Bilgilendiriyor!
Başkan Erdoğan Tank Palet Fabrikası’nın özelleştirilmesi ile ilgili yaptığı açıklamada 50 milyon lira yatırım ile 25 yıllığına buranın BMC’ye ihale edilmesini açıklamasının ardından Türkiye’de 50 milyon için Tank Palet Fabrikası yabancılara yada özelleştirilmesine gerek var mı tartışmaları başladı. Ancak cumhurbaşkanlığı kararnamesinde 50 milyon dolar yatırımın asgari bir tutar olduğu ve BMC’nin ortağı Ethem Sancak’ın 1 milyar dolar yatırım yapacağı ardından Katarlıların 1,5 milyar dolar yatırım yapacağı açıklansa da Başkan Erdoğan’ın konuşmalarını ve hazırlayan ve kendilerine bilgi aktaran danışmanların konuyu fark etmedikleri tartışma aralarında gazetecilerin ve yakın kaynakların sıkça dile getirdiği bir konu haline geldi.

Tank Palet Fabrikası’n da Yabancılar Çalışacak mı?
Yatırımların gerçekleşmesi ile fabrikada 3 bin 550 kişi çalışacak, fabrikanın hiçbir biriminde yabancı mühendis, tasarımcı ve benzeri yabancı çalışmayacak. Fabrikada sadece bir Katarlı finans bölümünde çalışacak, yönetimde yer alacak isimler arasında yedi Katarlı yer alacak ancak en küçük hisseye sahip Milli Savunma Bakanlığı hakim ortak niteliğinde olacak.

TSK Bir Tank İçin Ne Kadar Ödeyecek?
Üretilecek tanklar için silahlı kuvvetler 11 milyon dolar ödeme yapacak. Toplam siparişin bin tank olduğu göz önünde bulundurulduğunda 11 milyar dolarlık ödeme yapacak. Ortakların hesabına göre bin tank sonunda kazanılacak para 1.1 milyar dolar olacak.
İhracat hedefi olan 3 bin tankın satışı gerçekleşirse 33 milyar dolarlık hasılat ve Tank Palet Fabrikası ortaklarına 3,3 milyar dolar kazanç düşecek.
 
 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum