İş Bankası Genel Müdürü Bali Açıkladı "CHP'deki Hisseler Ne Olacak?"

Son dönemde tartışmaların odak noktası olan CHP'nin elindeki İş Bankası hisseleri, banka Genel Müdürü Adnan Bali'ye soruldu. Bali gündemde ki konu hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

İş Bankası Genel Müdürü Bali Açıkladı "CHP'deki Hisseler Ne Olacak?"
18 Şubat 2020 - 18:07

Katıldığı bir panelde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Adnan Bali, kendisine yöneltilen "CHP'nin elindeki İş Bankası hisseleri" ile igili soruya cevap verdi. Bankanın işleyişi ile ilgili bir sorun olmadığını dile getiren Bali şunları kaydetti.

"Şu an bir araya gelme sebebine uygun bir soru değil aslında. Fakat bu mevzular da o kadar çok değerlendirilir hale geldi ki cevaplamamam da bir cevap anlamına gelecek. Onun için kısaca bir değerlendirme yapmak isterim. Soruyu doğru sorduğunuz için teşekkür ederim. Çünkü dediniz ki 'İş Bankası'ndaki CHP hisseleri', daha doğrusu Atatürk hisselerini temsil eden Cumhuriyet Halk Partisi'ne ilişkin sordunuz. Bu konuda çoğunlukla basında veya farklı değerlendirmelerin olduğu yerlerde özneye İş Bankası yerleştiriliyor. İş Bankası'yla bu anlamda konunun ilişkisi yok. İş Bankası'nın sermaye yapısı belli. Yüzde 40 civarında munzam sandık ana hissedar. Bu munzam sandığın 25 bin civarında çalışan, o kadar da emekli, dul, yetim şeklinde üyeleri var. Dolayısıyla şu anda da çoğunluğu oluşturuyor. Bu çoğunluk çerçevesinde yönetim kurulunda üye sayısı itibarıyla da çoğunluğu oluşturuyor. Yani karar alma mekanizmaları açısından çok açık, net, şeffaf bir durum var. Diğer taraftan Atatürk'ün kuruluş sırasında koymuş olduğu kaynağın, bugün kendi vasiyetlerinin bir gereği olarak CHP tarafından temsili söz konusu. Geri kalanı da halka açıktır. Tartışma konusu olan hadise, Atatürk paylarının kimin tarafından temsil edileceğidir. Dolayısıyla ne ana hissedarın mülkiyet hakları ne bankanın performansıyla ne de bankanın iş yapma biçimiyle doğrudan bir ilgisi yoktur. Bunlar da yeni hususlar değil, 2018 yılında yine bu tartışmalar açıldığı sırada kamuoyuna yaptığımız bir duyuru var. O duyuru, tamamen bu unsurları barındırmaktadır ve halen aynı şekilde geçerlidir."  

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum