Dolarda Düşüş Yeni Başlıyor

Uluslararası yatırım kurumu ABD Amro’ya göre Çin ve ABD’nin ticaret anlaşmasında gelinen süreç piyasalardaki olumsuz havayı dağıttı ve riskli varlıklara olan iştahı arttırdı. Yatırımcıların güvenli liman talebinin azalmasıyla dolar fiyatlarında düşüşün devam edeceğini belirtti.

Dolarda Düşüş Yeni Başlıyor
03 Ocak 2020 - 02:13 - Güncelleme: 03 Ocak 2020 - 02:19

Banka analistleri, 2019 yılında ekonomik krizlerin artması dolar fiyatlarını küresel anlamda yükseliş trendine soktuğunu ancak bu yıl gelişen ticaret gelişmeleri ile dolar fiyatlarının uzun vadede düşüş trendine gireceğini ifade ettiler.


Dolar analistlerinin doların karşısında 10 farklı para birimiyle yaptıkları analizde aralık ayında dolar spot endeksinin yüzde 2 düştüğünü ve bunun son iki yılın en düşük seviyesi olduğunu belirttiler.
Küresel piyasalarda ticaret savaşı yerini anlaşma şartlarının konuşulduğu bir sürece bırakınca ekim ayından itibaren dolar fiyatlarında gevşeme başladı. Diğer taraftan FED’in aralıksız faiz indirimleri doların ateşini söndürmeye başladı.

Diğer taraftan bazı İngiliz yatırım kuruluşları ABD’de seçimlerin yaklaşmasıyla ekonomik görünümün kötüleşmesinin FED üzerinde bakıyı artıracağını para politikalarını destekleyecek adımlar atmak zorunda kalabileceğini ve yeniden faiz indirimine gidilebileceğinin altını çizdi.

Avusturalya merkezli yatırım kuruluşları ise dolarda düşüş beklendiğini ancak bu durumun ani hareketler ile olmayacağının altını altını çizdi.

Aksini Düşünenler de Var!
Doların düşmeyeceğini aksine yeniden yükselme eğilimine gireceğini düşünen ekonomist ve şirketlerde bulunuyor.
Ctigroup, ABD ekonomisinin güçlenmeye başlayacağını ve Kanada doları ile Euro karşısında çok iyi bir performans göstererek yükselmeye başlayacağını belirtti.

Goldman Sachs, doların düşme ihtimali olduğunu ancak yuan ve Euro tarafında oluşabilecek değerlenmenin ardından bunun gerçekleşeceğini belirttiler. Banka müşterilerine gönderdiği yazılı notlarda önümüzdeki birkaç ay doların düşmesini beklemedikleri tavsiyesinde bulundular.
 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum