Dolar Yeni Yıla 6 Liranın Üzerinde Girmek İstiyor

Yeni yıla girerken dolar yeniden atak yaparak 6 liranın üzerinde seneyi tamamlamaya çalıştı. Diğer yandan yıl içerisinde doların hızlı atakları istikrarsız bir görünüm sergiledi. Peki dolar yeni yılda kaç para olacak? Uzmanlar dolar fiyatları için hangi önerilerde bulunuyor? Dolar hangi seviyeden alınıp, satılmalı? İşte cevapları.

Dolar Yeni Yıla 6 Liranın Üzerinde Girmek İstiyor
22 Aralık 2019 - 12:47

Dolar fiyatları bu yıl çok hızlı ataklar ve satışlar ile geniş makaslı işlemler gerçekleştirdi. Yıl içerisinde bir anda 6,50 seviyesini gördü ardında gelen hızlı satışlar ile tekrar 5,50 seviyelerine kadar geriledi uzun bir süre bu seviyede kaldı. Dolar yatırımcıları ve ekonomi çevreleri doların bu yıl oynak hareketlerini üç ana başlıkta toplandı.


1-) ABD Dolarının piyasalarda en ucuz finanse edilebilen para birimi olma amacı.
2-) Ekonomi yönetiminin yüz yılın dolar hamlesi olarak gösterdiği Swap işlemleri.
3-) Başkan Trump’ın da yönlendirmesiyle Fed’in yıl içerisinde sürekli faiz indirmeye devam etmesi.
 

Türkiye ekonomisini etkileyen Suriye meselesi, ABD ile yaptırım haberleri doğrudan dolar kuruna yansıması sebebiyle ekonomik gerçekler öncesinde ani ataklar ile yükselme yapan dolar kuru kısa bir zamanda yeniden başlangıç noktasına gelerek düşme eğilimine başlıyor.

Dolar analistlerinin hemen teknik bir gerçeğe bağlamaya çalıştığı dolar hareketlerinin asıl gerçeği ABD senatosunda kabul edilen savunma bütçesi, bütçe içerisinde Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını isteyen maddeler içerde dolar alımlarını hızlandırdı ve dolar kuru 5,95 seviyesine kadar ulaştı. Şu an bu seviyenin biraz altında yeni direnç noktası ararken yılbaşı öncesinde 6 liranın üzerine tutunmaya çalışacak.
2020 yılı ilk çeyreğinde 6,20 bandından dengelenme arayışları sürdürecek olan dolar, aşağı yukarı ataklar yapmasının devam edeceğini söyleyen uzmanlar bu konuda yatırımcıları uyarıyor.


 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum