Dolar ve Altın Fiyatlarına Dikkat, Yükseliş Bekleniyor

Yatırımcıların gözü döviz fiyatlarının üstünde, altın fiyatları döviz paralel bir yükseliş ile 2020 yılında bir çok gelişmeye açık. Altın fiyatları 2020 yılında yükselecek ve dolar fiyatları dış gelişmeleri yakından takip edecek. Peki gram altın hedef fiyatı nedir? Doları etkileyen faktörler nelerdir? İşte uzmanların güncel altın ve dolar yorumları.

Dolar ve Altın Fiyatlarına Dikkat, Yükseliş Bekleniyor
25 Aralık 2019 - 12:28 - Güncelleme: 25 Aralık 2019 - 12:37

Önümüzdeki yıl altın ve dolar fiyatlarının miladı olacak türden gelişmelere sahne olacak. Özellikle ABD Başkanlık seçimleri en önemli gündem konusu olacak. Çin ABD yaptırımları her zaman düşünülebilecek bir durum olurken tedirginlik önümüzdeki yıl devam edecek. Uzmanların analizlerine göre 2020 altının yılı olacak. Dolar güçlü duruşunu devam ettirecek.


Gram Altın Kaybetmez

Altının ons fiyatının doğrudan etkilediği gram altın fiyatları en fazla yükselen altın çeşidi. Dünya borsalarında işlem gören altın ons fiyatları yükselmesiyle gram altında yükseliş gösteriyor. Ons fiyatlarının 31.1 grama bölünmesiyle ortaya çıkan ortaya çıkan sonucun türk lirasına çevirdiğimizde altının gram satış fiyatını öğrenmiş oluyoruz. Bugün 285 lira seviyesinden olan gram altın satış fiyatının önümüzdeki yıl hedef fiyatı 345 lira seviyesinde olacak.
Özellikle 2020 yılında 1700 dolar seviyesinde gerçekleşmesi beklenirken bu yıl yüzde 30 değer kazandı ancak 18 yıllık ortalaması yüzde 20 seviyesinde.


Dolar Fiyatları Ne olur?

Fiyatların yine yükseliş eğiliminde olacağını belirten uzmanlar, bu yıl yaşanan hızlı değişimler gibi olmasa da yine fiyatların yükselişe devam etmesi bekleniyor. Dolar analistleri kredi faizlerinin düşmesiyle ithal tarafında çalışmaların hızlandığını ve ithal faturaların artacağı beklentisi olduğunu bu durumda fiyatların yükselmeye devam etmesi gerektiğinin altını çizdi.

Döviz hesapları satışa geçecek,

Döviz almak için kredi kullananların sayısı oldukça fazla, enflasyon rakamları açıklandığını dolar kurundaki yükseliş ile enflasyon arasındaki fark döviz hesaplarındaki yönü belli olacak. Dolar 5,55- 6,40 seviyesinde devam ederken diğer taraftan Euro fiyatları 6,10- 7,30 arasında hareket ediyor. Döviz yatırımına alternatif araçlar ortaya çıktığı sürece döviz hesaplarında satışlar hızlanacak ve dolar etkileyecek bir gelişme yaşanacak.

Döviz fiyatlarını neler etkiliyor?
1-) Politik haberler yatırımcıların odak noktası bu noktada yurt içinde ve yurt dışında haber akışı çok önemli bir durumdan
 2-) Cari açık işlemleri dolar fiyatlarının ve Euro tarafında önemli bir etken oluyor. Merkez Bankasının faiz indirimleri dolar kuruna ola talebi artıracak bir etken.
3-) Sermaye sahiplerinin sıcak para işlemleri dolar tarafında etkili bir hareket olabilir. Sermaye piyasalarında satış ve diğer türev piyasalardan çekilme paranın dışarı doğru aktarılması döviz fiyatlarının yukarı yönlü hareketine sebep olacak.
4-) İhracat rakamlarının güçlü gelmesi doların aşağı yönlü hareketlerine sebep olacaktır.
5-) Manipülatif ve spekülasyon hareketler yeniden yukarı yönlü harekete geçilebilir.
 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum