Devlet, İki Bakanlıktan Kira Yardımı Veriyor

Maddi durumu iyi olmayan ve kirasını ödeyemeyen vatandaşlara devlet iki bakanlığı ile kira yardımı sunuyor. Vatandaş internet üzerinde kira yardımı nasıl alınır aramalarını yapıyor. Ancak toplum kira yardımı hakkında yeterli bilgiye sahip değil. Bu haberimiz kimler kira yardımı alabilir ve kira yardımı veren bakanlıklara nasıl başvuru yapılacağı hakkında son gelişmeleri sizlere aktardık.

Devlet, İki Bakanlıktan Kira Yardımı Veriyor
16 Aralık 2019 - 22:36

Ev sahibi olmayan vatandaşlar devletin verdiği kira yardımlarını araştırıyor ve yaşamları boyunca en önemli gider kalemi olan kiralarını karşılamanın yollarını arıyor. Bakanlık 2020 yılında vatandaşlara kira yadımı yapmaya devam ediyor. Toplumumuz kira yardımlarının nasıl alınacağı ve başvuru şartlarının neler olduğunu bilmiyor. Peki kira yardımı nasıl alınır ve kimlere kira yardımı yapılır?


Devlet 2020 yılında iki ayrı bakanlıktan kira yardımı vermeye başlayacak. Bunlardan birisi hazırda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen kentsel dönüşüm karşılığı kira yardımı diğeri ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen dar gelirli yada maddi durumu olmayan vatandaşlara verilen kira yardımları.

Maddi durumu iyi olmayanlara kira yardımı,
Bakanlık maddi durumu iyi olmayan vatandaşlara yaptığı kira yardımını alabilmek için başvuruda bulunulacak kişinin adına kayıtlı taşınır ve taşınmaz herhangi bir mülk olmaması gerekiyor. Kira yardımları için bağlı bulunan il ilçe kaymakamlıkları içerisinde faaliyet gösteren sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından veriliyor. Maddi durumu olmayan vatandaşlar bu birimlere başvuracak ve gelir testini yaptırdığında Bakanlığın ön gördüğü gelirin altında kalanlara kira yardımı veriyor. Diğer taraftan herhangi bir sosyal güvencesi olan vatandaşlar kira yardımına başvuramıyor.


Vatandaşlara diğer kira yardımı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından veriliyor,
Önümüzdeki yıl bakanlık bin 150 lira yardımı yapacak. Mevcut konutlarını kentsel dönüşüm ile yeni yapıya dönüştüren vatandaşlara 18 aydan 36 aya kadar sürede kira yardımı yapıyor. Riskli yapılarda oturan vatandaşlardan tahliye edilmesi gereken tarihten itibaren bir yıl, yıkımın başladığı tarihten itibaren en fazla üç ay içerisinde Çevre Bakanlığı’na bağlı ilçe müdürlüklerine başvurmaları gerekiyor. Bakanlık illere göre kira yardım tutarını belirlemiş ve Bursa, Gaziantep, Adana ve Konya’da 1085 lira ve İzmir, İstanbul, Ankara’da 1150 lira, Bilecik, Burdur gibi illerde ise 715 lira kira yardımı yapıyor.
 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum