Çin'den Türkiye'ye Yatırım Kıskacı

Çin 2020 yılında İpek yolu güzergahı içerisine 8 trilyon dolar yatırım yapacağını açıklamasının ardından güzergah üzerindeki ülkeler yaıtırmlarına ağırlık vermeye başladı. Güzergah üzerinde bulunan Türkiye pastadanpay alabilmek için büyük yatırımlara hız verdi.

Çin'den Türkiye'ye Yatırım Kıskacı
26 Aralık 2019 - 15:32

 Son olarak Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turan, 2027 yılına kadar Çin’in Türkiye’de 1 trilyon 300 milyar dolar yatırım yapacağını açıkladı.
Çin’in İpek yolu ticaret güzergahını canlandırmak amacıyla başlattığı yatırımlar her ülkede farklı projeler ile adlandırdı. Türkiye’de başlatılan “Bir kuşak Bir Yol projesi” Çin’in dikkatini çekti ve Türkiye’ye 1 trilyon 300 milyar dolarlık yatırım yapmaya başlayacak.


Konu hakkında açıklamalara yapan Bakan Turhan, ihracat verilerinin düzeltilmesi ve artırılması için gerekli olan sipariş sürecinin sadece batıdan değil uzak doğu ülkelerinden de karşılayacaklarını belirtti.
Türkiye’de son dönemde artırılan lojistik ve sanayi bölgesi yatırımları Çin’in ve uzak doğu ülkelerinin dikkatini çekmek amaçlı projeler. Kanal İstanbul projesi ve çevresindeki sanayi bölgeleri yine lojistik üslerinin artırılması için çok önemli bir kaynak olarak nitelendiriyor.
Türkiye’nin önümüzdeki yıllarda lojistik merkezi haline geleceği ve yeni havalimanı, İstanbul Kanalı projelerinin bu konuda çok önemli rol oynayacağı uzmanlar tarafından dile getiriliyor.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum