Bakanlıktan Her Bankaya 50 Milyon Lira Ceza

Hazine ve Maliye Bakanlığı Sigorta Denetleme Kurulu, bankaların yaptığı sigorta işlemlerini denetledi. Banka kaynakları her bir bankaya 50 milyon lira ceza uygulandığını belirtirken denetlemenin ardından bankaların yargı yoluna başvuracağını bildirildi.

Bakanlıktan Her Bankaya 50 Milyon Lira Ceza
17 Aralık 2019 - 19:02

Bankaların bireysel kredi müşterilerinden aldığı hayat sigortalarına bakanlık denetleme yaptı. Hazine ve Maliye Bakanlığı Sigorta Denetleme Kurulu, bankaların hepsinde hayat sigortası gibi bankanın sağladığı sigortalar için denetleme yaptı. Denetlemesi biten bankalara 50 milyon lira ceza kesildiğini bildiren kaynaklar, her banka için 50 milyona yakın cezalar uygulandığını ve bazı bankalarda denetlemenin devam ettiğini bildirdi.
Bireysel kredi kullanan müşterilere kredi vadesi boyunca uygulana hayat sigortasının müşteri sigortasını erken kapatsa dahi iade edilmediği bildiren banka kaynakları her işlem için 50 bin lira ceza kesildiğini ifade etti.


Bakanlığa İtiraz Edilecek,
Bankalar denetlenmenin tamamlanmasının ardından Bakanlığa itiraz edecek kesilen cezaların çok yüksek olduğunu ve bu konuda çözüm yolu bulunması gerektiğini belirten bankalar bakanlık tarafından olumsuz bir sonuç almaları halinde mahkeme yoluna başvuracaklar.
 
Bakanlığa yakın kaynaklar bankalara yapılan sigorta denetlemesinin farklı birimler ile devam edeceğini ve bankaların “gözden kaçırdığı” iade işlemlerine yönelik yeni denetlemelerin gelebileceği yönünde bilgiler verdi.

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum