Asgari Ücret İçin Yolun Sonu Göründü

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren Asgari ücret görüşmeleri son toplantıda belli olacak. 2020 yılı asgari ücret için üç sendika tekliflerini açıkladı. Yeni yılda yapılacak asgari ücret zammı belli olmaya başladı. İşte 2020 yılı asgari ücret beklentisi.

Asgari Ücret İçin Yolun Sonu Göründü
23 Aralık 2019 - 15:57

Çalışanların en önemli gündemi asgari ücret rakamı. Her yıl aralık ayında toplanan asgari ücret tespit komisyonu yılın son toplantısını önmüzdeki günlerde yapacak. Milyonlarca çalışanın gözü bu haberde olacak. Sendikalar ilk tekliflerini 2 bin 262 liradan 3 bin 200 liraya kadar çıkarmasına rağmen son olarak yapılan toplantıda üç sendika ortak kararıyla 2020 yılı asgari üceti 2 bin 578 lira olarak belirledi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın asgari ücret konusunda yaptığı açıklama çalışanları heyecanlandırırken komisyonun 2 bin 578 lira olarak belirlemesi bekleniyor.


Asgari ücret içeriside AGİ dahil bu rakakım olması beklenirken, bunun üzerinde olması pek mümkün gözükmüyor. Diğer taraftan iş veren sendikaları yüzde 10'un üzerinde herhangi bir rakamı kabul etmeyeceklerini söylerken hükümetin asgari ücret teşviklerini uzatması ve yeni teşvik paketleri ile birlikte bu sorunu çözmesi bekleniyor.
Bu yıl çok önemli,
Asgari ücretliler için bu yıl çok önemli bir dönemeç. Ücretlere yapılacak zamlar bu yıl geçmiş 5 yıl boyunca yapılan zamlardan fazla olması ve özellikle TUİK'in açıkladığı açlık sınırının altında olmaması emsal teşkil edcek ve bundan sonraki yıllarda asgari ücret için baz alınacak tutar açlık sınırı rakamı ile paralel olacak.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum