Altın, Aprotta Uçuşa Hazır Bekliyor.

Yeni yılda yatırımcının ve ekonomi çevrelerinin en çok takip ettiği konu altın fiyatları olacak. ABD ve Çin arasında imzalanan faz 1 ticaret anlaşması beklentileri karşılamadı. Piyasaların ateşini söndürme amaçlı başlatılan müzakerelerde öte, piyasalara 2019 yılından kalan sorunlu miraslar bu yıla damga vuracak. Peki 2020 yılında altın fiyatlarını neler bekliyor? Altın 2020'de düşecek mi yükselecek mi? Detaylar haberimizde.

Altın, Aprotta Uçuşa Hazır Bekliyor.
02 Ocak 2020 - 17:45 - Güncelleme: 02 Ocak 2020 - 18:03

ABD Başkanı Trump, Çin ile başlayan ticaret görüşmelerinden olumlu haberler vermeye başladı. İki ülke arasındaki ticari müzakerelerinin ilk fazı imzalandı. Liderlerin olurundan sonra bürokratların prosedürleri kaldı denilebilir. Anlaşma töreninin yapılması için tören hazırlıkları başladı bile.


Beyaz Saray kaynakları imza töreninin 15 ocakta imzalanacağını belirtiyor. Ancak Çin hükümetine yakın kaynaklar imza töreni ve anlaşma için herhangi bir açıklama da bulunmadı. ABD açısından ticaret anlaşması yeterli düzeyde görülse de, Çin sadece ticaret savaşlarının bitirmekten öte bir katma değer katmayacağını düşünüyor. Çin hükümetinin faz 2 anlaşmasına daha fazla baskılı bir oturum yapması bekleniyor. İki ülke arasındaki ticaret anlaşmasının ilk ayağı olan faz 1, global piyasalarda boy gösteren ateşi söndürdü.
2019 yılına damga vuran ABD Çin rekabeti ortamına şiddetlenmesiyle doğrudan altın fiyatlarını vurmuş ve sarı fırtına geçtiğimiz yıl “ralli” yapmıştı. İki ülke arasında yaşanan gerilimin yanında 2019 yılı için beklenen resesyon korkusu ve ekonomik kriz senaryoları altın fiyatlarını en fazla etkileyen sebepler arasında gösterildi.

Yatırımcıların güvenli limanı olduğunu 2019 yılında tekrar gösteren altın, Brexit belirsizliği, Trump’ın azil süreci, Latin Amerika’da baş gösteren şiddetli protestolar, Orta Doğu’da yeniden başlatılmak istenen baharlar altının ons fiyatı 1600 doların kapısına getirdi.


Yeni yıla girerken küresel piyasalarda 2019 yılında devam eden sorunlar, yeni yıla miras kaldı. Özellikle Çin ve ABD arasındaki ticaretin “göz boyamak” amaçlı olduğu ve bu yıl daha şiddetli devam edeceğini bekleyen analist sayısı oldukça fazla. Uluslararası birçok yatırım kurumu ve banka, müşterilerinin sepet portföylerinde altın oranının artması için tavsiyeler de bulunmaya devam ediyor.

Sarı kızın aportta beklediğini söylemek bu bakışla mümkün. 2020 yılında başlayacak gerilimin en ufak kıvılcımı ilk olarak pistte kalkış bekleyen altın fiyatları uçuracak gibi görünüyor. 2010 yılından bu yana yaklaşık 10 yıldır en yüksek kazancına adım atan altının ons fiyatı eylül ayında 1557 doları test etti ve aralık ayında geri çekildi. 2019 yılının son ayında 1460 dolar seviyesini gören altın, yeni yıla hızlı bir giriş yaparak 1520 dolar seviyesinden başladı.

Ekonomistler 2019 yılında küresel borcun 255 trilyon dolar ile tarihinin en yüksek seviyesine ulaştığını ve bu durumun 2020 yılında kapatılmasına imkansız gözüyle bakılıyor. Dünyada yaşayan 7,7 milyar insan olduğu düşünüldüğünde kişi başı borç tutarı 32.500 dolar civarında oldu. Altının orta vadede 1557 dolar seviyesine yeniden gelmesi, küresel ticaret gelişmeleri yakından takip edilecek. Olumsuz haber akışı altının ons fiyatını yeniden 1600 doların üzerinde ve 2020’nin ikinci yarısına yeni zirvelere arayışında olabileceğinin altı çizildi.
 
 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum